عوامل موثر بر عمق کاوش ردیاب ها در جهان

عوامل موثر بر عمق کاوش ردیاب ها در جهانReviewed by فلزیاب برتر on Oct 2Rating: 4.5عوامل موثر بر عمق کاوش ردیاب ها در جهان

همواره در جهان یکی از چیزهایی که در رابطه با ردیاب ها می شنویم، عمق نفوذ، شعاع پوشش ردیاب و از این قبیل مفاهیم است. باید پرسید که این واژه ها و اصطلاحات واقعا به همان گونه است که گفته می شود؟ یا اینکه عوامل گوناگونی بر این موضوعات اثر دارند و باید به شکلی دیگر به قضیه نگاه کرد؟ فلزیاب روژ در این مطلب مهم ترین عوامل موثر بر عمق کاوش ردیاب ها را مورد بررسی قرار می دهد.

عوامل موثر بر عمق کاوش ردیاب ها به طور خلاصه و کامل:
عمق و دامنه جستجویی که برای ردیاب ها در نظر می گیرند، اغلب صحیح نیست. در واقع نمی توان با چنین روشی عمق و شعاع ردیابی را تعیین کرد. چون مقدار قابل توجهی از این موضوع بسته به شرایط هدف و محیط می باشد، نه خود دستگاه. در ادامه این شرایط را به طور مفصل تری بحث خواهیم کرد.

جنس هدف:
شاید بتوانیم بگوییم که جنس و نوع هدف مورد کاوش مهم ترین عامل این بحث باشد. سازگاری فرکانس کاری دستگاه با بسامدهای امواج گسیلی حاصل از فروپاشی هسته ای و شناخت میدان مغناظیسی هدف تعیین کننده این موضوع است. از طرف دیگر اگر شما با یک فلز با رسانایی بسیار بالا مانند مس روبرو هستید، قطعا در عمق و فاصله بیشتری می توانید آن را ردیابی کنید. اما زمانی که از رسانایی اهداف کاسته می شود، قاعدتا این عمق و فاصله نیز کم می شود.

عمر هدف:
در قوانین فیزیکی و زمین شناسی، یک مفهوم به نام “نیمه عمر” تعریف می شود. نیمه عمر به مدت زمان لازم برای فروپاشی نصفی از اتم های ماده است. هر چه زمان بیشتری از دفن هدف، یعنی تعداد نیمه عمرها بیشتر باشد، فلز خود را بهتر نشان می دهد و کشف آن عمیق تر، سریع تر و ساده تر خواهد بود.

رطوبت زمین:
درست است که رطوبت زیاد زمین و رسیدن آن به خیس بودن باعث افزایش اشتباه در کار زمین می شود. اما اگر در حد کمی زمین مرطوب باشد، رسانایی افزایش می یابد و به دلیل توضیحات عامل اول، عمق و دامنه نیز زیاد می شود.

حجم توده هدف:
حجم بیشتری از هدف آشفتگی مغناطیسی قوی تری را ایجاد می کند. همین آشفتگی بیشتر، شناسایی را برای ردیاب آسان تر می کند. به همین ترتیب حجم هدف با عمق و شعاع ردیاب رابطه مستقیم دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.